Mimar Sinan Üniversitesi Kütüphanesi

Mimar Sinan Üniversitesi Kütüphanesi

720 720 As Mimarlık

12.09.2019

Mimar Sinan Üniversitesi

Kütüphane…

Geçen hafta anlaşmış ve almış olduğum yeni proje için aklımda birkaç soru vardı. İnternet, bilgiye en hızlı erişim kaynağı olduğu için MEGEP gibi birçok kuruluş ve şahsi firmaların bilgilerini okudum. Fakat sonuca odaklı ve bilgiye hızlı erişime bir türlü internet aracılığı ile ulaşamadığımı fark ettim.  Bilgi akıcılığı ya atlıyor ya da bazen istediğim konu üzerinde ulaştığım bilgiyi yarım bırakıyordu.

İstanbul’da yeni yaşamanın vermiş olduğu ayrı bir güzellik de her şey ama her şey elinizin altında duruyor. Sıkılıyorum diyecek mimar bulmak zor diye düşünüyorum. Mimarlık denince akla gelen ilk üniversitelerden biri geldi aklıma; Mimar Sinan Üniversitesi. Hemen aradım sordum dışarıdan araştırma için mimar girebiliyor mu diye? Cevap tabi ki …

Üniversite yapısı, deniz kenarı olması ve doğal peyzajı ile adeta beni büyüledi. Kütüphane de peyzajdan nasibini almıştı. Ayrıca ortalıkta gezinen mekan sahibi kedileri de söylemeden geçemeyeceğim. Mimarlık için küçük ama iki günde daha detaylı inceleyemediğim için aradığım bilgiler konusunda bana yetti. Bilgiye ulaşılabilirlik için kolay olan internet genelde yoruma dayalı olduğu için bir kütüphane bilgisi sunmuyor. Nitekim yanıltmaya, yanlış yapmaya, bilgi edinme hasarına bile yol açabiliyor.

İster Mimar Sinan olsun ister diğer üniversiteler, şu bir gerçektir ki; güzel bilgiler olan kütüphaneler. Benim için bilgiye ulaşmak için biraz düşünüp doğru adımı bulmak ve harekete geçmek güzeldi. Herkese mutlu çalışmalı, bilgili günler dilerim.

Sevgi ve saygılarımla

Mimar Nur AS ÖZKAZANÇ